Granice władzy. Amerykańska baza danych PRISM. Cz. 1.

W ciągu ostatnich paru miesięcy były bardzo głośno komentowane działania inwigilacyjne amerykańskich służb wywiadowczych. Państwa należące do Wspólnoty zaangażowały się w akcję przeciwko jawnemu łamaniu praw swoich obywateli, żądając wyjaśnień od amerykańskiego rządu. Amerykańsko-unijna grupa robocza do spraw ochrony danych badała tę niesłychanie kontrowersyjną sprawę.

Amerykański punkt widzenia

Na stronie Rady Europejskiej pojawiła się informacja, iż: „USA potwierdziły, że (…) Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) utrzymuje bazę danych znaną, jako PRISM”. W raporcie tym przeczytać można także, iż według informacji prasowych, niepotwierdzonych przez Stany Zjednoczone, do celów inwigilacyjnych wykorzystywane były dane na serwerach firm, m.in.: Microsoft, YouTube, Google, Yahoo, Facebook, Apple, PalTalk, AOL, Skype.

Informacje na temat podejścia do praw człowieka w Unii Europejskiej przeczytać można w artykule: Człowiek to wartość, czy pozycja na liście? Schronisko dla azylantów w Niemczech.

Jak podaje raport „USA potwierdziły istnienie i główne elementy pewnych aspektów tych programów, w ramach których prowadzone jest zbieranie i przetwarzanie danych. Niejasne pozostają inne elementy, w tym liczba obywateli UE poddanych programom inwigilacji oraz zasięg geograficzny” analizowanych przez Stany Zjednoczone programów.

Znaczna część raportu poświęcona jest podstawom prawnym, dzięki którym służby USA prowadziły i prowadzą inwigilacyjne programy i działania. Przekazane przez amerykańską stronę informacje, a także dokumenty opublikowane w prasie pokazują, iż istnieją liczne podstawy prawne, które umożliwiają na użytek wywiadu zbieranie i przetwarzanie danych osobowych na szeroką skalę.

Zapraszam do zapoznania się także z artykułem: a< href="/poprawnosc-polityczna-i-obyczajowa-holenderskie-przeprosiny-w-dyplomatycznej-sprawie/100/">Poprawność polityczna i obyczajowa. Holenderskie przeprosiny w „dyplomatycznej” sprawie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.