Granice władzy. Amerykańska baza danych PRISM. Cz. 2.

Rozbieżności w interpretacji

Jak podaje raport, w rozmowach z Amerykanami wyszły informacje, na temat różnic, między Unią Europejską i USA w sposobie rozumienia kwestii przetwarzania danych osobowych przez służby bezpieczeństwa. W raporcie czytamy: „Dla UE pobieranie danych jest równoznaczne z ich zbieraniem i jest formą przetwarzania danych osobowych. Prawa i zobowiązania dotyczące ochrony danych mają zastosowanie już na tym etapie. (…) Według wyjaśnień USA zgodnie z prawem amerykańskim wstępne pobranie danych nie zawsze stanowi przetwarzanie danych osobowych. Dane są ‚przetwarzane’ tylko, gdy są analizowane w drodze interwencji człowieka”.

Więcej informacji na temat działań Unii Europejskiej znaleźć można w artykule: Niemcy zmienili zdanie. Chcą okresu przejściowego w redukcji emisji CO2 z samochodów.

Dzięki interwencji grupy analizującej temat inwigilacji służb w Stanach, uzyskano informacje, w których USA: „potwierdziły, że 1,6 proc. globalnego ruchu w internecie jest ‚pobierane’, a 0,025 proc. z niego wybrane jest do kontroli. Tak więc 0,0004 proc. całego globalnego ruchu w internecie jest przeglądane przez analityków NSA”. Niestety nie udało się uzyskać od Amerykanów jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy liczby te obejmują także zbieranie danych wychodzących, czyli upstream. Chodzi o przechwytywanie przez NSA komunikacji internetowej przechodzącej przez USA za pomocą kabli lub węzłów komunikacyjnych.

Brak także potwierdzonych informacji na temat ilości osób w Unii Europejskiej, które były objęte omawianymi w raporcie programami.

Częściowy konsensus

Komórka, utworzona na potrzeby wyjaśnienia zarzutów szpiegostwa instytucji i krajów należących do Unii Europejskiej przez wywiad amerykański stworzona była z amerykańskiej i unijnej grupy. Niemniej jednak raport został sporządzony tylko przez unijną stronę. Niestety amerykański rząd bardzo dba o zachowanie swoich wewnętrznych tajemnic, więc tak naprawdę nie wiadomo do końca, jak wygląda ich polityka wywiadowcza, oraz jaki obszar nadal objęty jest inwigilacją.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem: Zmiany w prawie dotyczącym przemytu papierosów i alkoholu w Norwegii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.