Podatki

Znosząc bariery konkurencyjności, Unia Europejska stara się ujednolicić swój system podatkowy. Dlatego głównym celem unijnego systemu podatkowego jest harmonizacja systemów podatkowych krajów członkowskich. Harmonizacja obejmuje przede wszystkim podatki pośrednie, a w mniejszym stopniu podatki bezpośrednie, pozostawiając w decyzji poszczególnych krajów kwestie związane z podatkami od osób fizycznych i prawnych oraz z podatkiem majątkowym.

Podatki pośrednie w Unii Europejskiej

Unia Europejska dokłada wszelkich starań do tego, aby zoptymalizować podatki pośrednie we Wspólnocie. Wpływ na konkurencyjność produktów w UE ma przede wszystkim podatek VAT oraz akcyza, stąd ujednolicenie konstrukcji stawek tego podatku oraz zasad jego poboru było priorytetem na etapie tworzenia systemu podatkowego Unii.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek stosowania minimalnych stawek podstawowych i preferencyjnych podatku VAT. Stawka podstawowa, która jest stosowana do opodatkowania większości towarów i usług, w UE nie może być niższa niż 15%. Z kolei stawki preferencyjne, nie mogą być niższe niż 5% i mogą być nimi obłożone towary i usługi uznawane w danym kraju za szczególnie ważne społecznie. Poniższa tabela przedstawia stosowane w roku 2012 podstawowe stawki VAT w krajach europejskich, które na co dzień analizuje nasz portal. Zredukowane stawki VAT to szczególne stawki tego podatku będące wyjątkami od powszechnie przyjętej unijnej reguły, stosowane w niektórych krajach członkowskich wyłącznie na wybrane towary i usługi. Widać, że Holandia oraz Niemcy całkowicie dostosowały się do regulacji unijnych, podobnie jak Norwegia, dla której stawka szczególna podobnie jak stawka preferencyjna jest wyższa niż 5%.

Kraj UE

Belgia

Holandia

Irlandia

Niemcy

Norwegia

UK

Podstawowa stawka VAT

21%

21%

23%

19%

25%

20%

Preferencyjna stawka VAT

12%

6%

13,5%

7%

15%

5%

Zredukowane stawki VAT

6%  i 0%

9%, 5,2%, 4,8% i 0%

8%

0%

Podstawowe stawki VAT w wybranych krajach Unii Europejskiej – stan na dzień 01.12.2012 r.

Podatki bezpośrednie w Unii Europejskiej

Więcej swobody przy określaniu stawek podatkowych, Unia Europejska daje krajom członkowskim poprzez nie narzucanie im systemu podatków bezpośrednich, którego musiałyby one przestrzegać. Dzięki temu polityka fiskalna krajów Wspólnoty różni się między sobą, a w poszczególnych krajach systemy podatkowe mogą przybierać inną postać, przede wszystkim za sprawą innych podatków od dochodu oraz podatków majątkowych.

Aby dowiedzieć się więcej o systemach podatkowych w wybranych krajach Unii Europejskiej, z poniższej listy wybierz kraj, który najbardziej Cię interesuje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>